Від студента до розробника

Від студента до розробника

На цю тему вже є величезна кількість статей, але, як і кожний розробник, я хотів би дати декілька порад та наголосити на нюанси та підводні камені, які зустрічалися мені протягом періоду навчання та на початку роботи.

 1. «Забудьте все, чого вас навчали». Фраза, яка зустрічається при перегляді багатьох статей по цій темі — повна маячня. Ніколи не забувайте те, що ви вивчили. Так, знання потроху стираються з пам’яті, але якщо ці знання закріплені практикою, то ви завжди можете згадати потрібне, сказавши собі «О, я вже таке бачив!».
 2. Ходіть на всі можливі конференції та зустрічі, які є в вашому місті, або навіть в вашій країні. Це величезна кількість інформації, яку знаючі люди передають вам.
 3. Знання, здобуті на конференціях, закріплюйте практикою. Найкраще за все, якщо доповідач з конференції також може організувати майстер-клас з технології, про яку він розповідав. Як ні — тоді самі сядьте й перегляньте матеріали по темі. Спробуйте хоч щось зробити, переборіть лінь, яка засіла глибоко у вашій свідомості.
 4. Читайте. Читайте все що можете, вбирайте всю інформацію, яку тільки можете, зі всіх джерел, з яких тільки можливо. Інформації багато не буває, тому не припиняйте читати книжки та статті.
 5. Пишіть статті в блог. Я чую цю пораду вже досить давно і тому включив її в цей список, але сам я поки не опанував цю сторону, хоча ось, намагаюсь це зробити.
 6. Спробуйте створити щось самостійно. Якщо є якийсь процес, який постійно заважає вам своїм налаштуванням чи виконанням, автоматизуйте його. Це не тільки дасть вам змогу познайомитись з чимось новим, але й відшліфувати свої знання в тому, що ви вже вмієте.
 7. Цінуйте час. Багато людей на це наголошують. Час — найважливіший ресурс в нашому житті. Намагайтесь менше часу проводити в іграшках. Я розумію, що хочеться пограти з друзями, але вам це не допоможе в майбутньому, правда. Подумайте, чи допоможуть вам здібності відтанчити в сотий раз того боса для того, щоб чуваки з вашої гільдії вдягнулися. Звісно, якщо в вас це виходить краще, ніж в інших, і є можливість цим справді приносити користь та ще й отримувати задоволення, то тоді круто, але не забувайте, що китайці все роблять краще, тому воно того не варто.
 8. Отримуйте задоволення. Нехай науковці чи філософи точно не можуть дати визначення щастю, я скажу, що щастя — це отримувати задоволення від усього, чим ти займаєшся.
 9. Ходіть на співбесіди. Саме питання, які задають при прийомі на роботу, можуть розширити ваші знання, тому що ви відкриєте для себе напрям, в який потрібно копати.
 10. Вірте в себе. Якщо щось здається занадто важким, то хоча б спробуйте. Можливо, в вас не вийде, але натомість отримаєте безцінний досвід. Беріться за будь-яке завдання, яке вам дають, а вже далі, здобувши трохи розуму, ви зможете виконувати все швидше. Практикуйтесь.
 11. Навчіться шукати. Взагалі, вміння шукати матеріали — дуже важлива частина роботи кожного розробника. Звісно, все знати неможливо, але якщо ви знаєте назву або якесь ключове слово, яке допоможе вам знайти відповідь на ваше питання, то вважайте, що відповідь на нього ви знаєте.
 12. Англійська мова. Насправді, оскільки в більшості шкіл в якості іноземної мови викладається англійська, то з цим проблем не має бути, шкільних знань спочатку вистачить. Але якщо ви хочете бути справжнім спеціалістом, потрібно вчити ще і ще. Я дуже люблю дивитись фільми або серіали на англійській мові, це дає можливість не тільки зрозуміти суть, але і навчитись чомусь самостійно. Доволі легким для розуміння є мультсеріал «Сімпсони».
 13. Займайтесь спортом. Напевно, це один з найважливіших пунктів в цьому переліку. Майже вся робота в IT зав’язана на роботі мозку, і довге розбирання чогось нового дуже втомлює організм. Лише спорт дає можливість відволіктись і відключити мозок.

Щодо підводних каменів. Основною проблемою на початку є робота в команді. Спершу важко навчитись прислуховуватись до думки іншої людини, якщо ти завжди вважаєш себе правим, тому потрібно навчитися поступатися та з розумінням відноситись до знань інших людей, особливо якщо ти знаєш, що в них більше досвіду.

Важливим елементом роботи в команді є вміння працювати з системами контролю версій. Зараз важко уявити собі проект, який би розроблявся або підтримувався без цієї технології, тому ось ще одна порада від мене: розберіться з якоюсь із них, це дасть вам неабияку перевагу на співбесіді.

Напевно, більшість з того, що тут написано, вам вже відомо. Прислуховуватись до цих порад чи ні — діло ваше. Додам лише, що ніхто з вас не зробить великого розробника, якщо ви самі не докладете до цього максимальних зусиль. Хай щастить!

Від студента до розробника